Krasnobród

Krasnobród – miasto w województwie lubelskim na Roztoczu nad Wieprzem, na obrzeżu Roztoczańskiego Parku Narodowego .
Nazwa Krasnobród wywodzi się od dwu członów: „krasno” – w znaczeniu piękno, uroda oraz „bród” – płytkie miejsce w rzece, przez które można przejść lub przejechać.

Pierwsze informacje o Krasnobrodzie pochodzą z II połowy XVII w. W XVI w. nadano mu prawa miejskie, które później zostały potwierdzone przez Zygmunta III Wazę. W ramach tych praw miasteczko otrzymało przywilej 6 jarmarków rocznie i tygodniowe targi. Co warto zwiedzić Barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wybudowany w latach 1690-1699 wraz z klasztorem został ufundowany przez Marię Kazimierę d’Arguien, późniejszą żonę króla Jana III Sobieskiego – Marysieńkę Sobieską jako wotum wdzięczności za uzdrowienie. Wewnątrz kościoła znajdują się m.in.: XVIII-wieczna chrzcielnica .

Dla przyjeżdżających w okolice Krasnobrodu miłośników sztuki, można obejrzeć niezwykłą galerię „Szur”, w której znajdują się ekspozycje prezentujące artystyczną twórczość jednego z miejscowych artystów – Marka Rzeźniaka. Będąc na terenie Krasnobrodu przede wszystkim trzeba odwiedzić przyrodę . Obcowanie z naturą to prawdziwy moment zachwytu nad jej darami, szczególnie w tym miejscu. Na terenie miasta znajduje się wiele źródeł, a te, które najbardziej upodobali sobie turyści są z pewnością źródła pod „Kaplicą na Wodzie”. Duża popularność tych źródeł wynika z tego, gdyż uważa się, że ich wody mają cudowne właściwości.W Krasnobrodzie jako atrakcje turystyczne, uważa się źródła w lesie „Belfont” czy też oczywiście kompleks około czterdziestu źródeł, które wypływają z jednego ze zboczy rzeki Wieprz.
Warto udać się nad zalew krasnobrodyki, znajdujcz si na zachód od centrum miasta. Atrakcji jest miejska, i dość często odbywają się imprezy.
Krasnobród jest również miejscowością uzdrowiskową. Latem najpopularniejszą formą odpoczynku jest plażowanie i kąpiel w zalewie nad rzeką