8 PROPOZYCJI PIESZYCH WYCIECZEK PO KARKONOSZACH

Karkonosze, to góry będące najwyższym pasmem Sudetów, rozciągającym się wzdłuż granicy Polski i Czech, na długości około 70 km. Swój początek mają na zachodzie, przy Przełęczy Szklarskiej, ich koniec natomiast ma miejsce przy Przełęczy Lubawskiej na wschodzie. Szerokość Karkonoszy mieści się w wartościach od 8 do 20 kilometrów. Powierzchnia zajmowana przez to pasmo górskie wynosi natomiast około 650 km2: po stronie Polskiej – 185 km2, po stronie czeskiej – 465 km2. Karpacz noclegi

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, licząca sobie 1602 m n.p.m., jednak oprócz niej jest w Karkonoszach cała masa innych szczytów, przełęczy, dolin, kotłów polodowcowych czy schronisk górskich, które koniecznie warto poznać i przejść na własnych nogach.

Główny Szlak Sudecki

Pierwszą propozycją pieszej wycieczki po Karkonoszach jest tak zwany Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Prowadzi on przez główne punkty Sudetów – o łącznej długości 440 km. Zaczyna się w miejscowości Świeradów Zdrój, a kończy w Prudniku. Karpacz pensjonaty

Przebieg szlaku to między innymi: Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Czarne, Góry Stołowe. W Karkonoszach odwiedzić można między innymi Wysoką Kopę i Wysoki Kamień, Wodospad Kamieńczyka, Halę Szrenicką, Przełęcz Karkonoską, Śląski Dom, Kocioł Łomniczki, aż do samego Karpacz wille.

Trasa jest niezwykle urozmaicona i ciekawa. Oczywiście nie sposób pokonać ją w ciągu jednego dnia, jednak zawsze można zaplanować przemierzanie jej poszczególnych etapów, za każdym razem poznając inne, ciekawe przyrodniczo tereny.

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Chcąc wybrać znacznie krótszą opcję niż wcześniejsza – warto pospacerować tak zwaną Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej, której całkowita długość wynosi około 30 km. Karpacz pokoje gościnne

Prowadzi ona przez Szrenicę, Halę Szrenicką, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt, Przełęcz Karkonoską, Równię pod Śnieżką, aż na samą Śnieżkę i potem do Przełęczy Okraj.

Niesamowite, górskie widoki z pewnością zrekompensują zmęczenie i wymagającą fizycznie trasę. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i pozwala na spokojne rozkoszowanie się górskim powietrzem i malowniczymi okolicznościami przyrody.

Ścieżka Pod Reglami

Podobną – niewiele krótszą trasą jest ścieżka pod Reglami. Zielony szlak, mający 28 kilometrów, prowadzi przez Halę Szrenicką Trzy Świnki, Mokrą Przełęcz, Śnieżne Kotły, czarny Kocioł Jagniątkowski, aż do Przełęczy Karkonoskiej i Pielgrzymów. Karpacz pokoje do wynajęcia

Decydując się na spacer tą ścieżką z pewnością uda Ci się zobaczyć wiele niesamowitych okoliczności przyrody i piękne krajobrazy. Widok z trasy jest wprost bajkowy i jeśli uda Ci się trafić na ładną pogodę – dostrzeżesz nawet najdalej oddalone zakątki Kotliny Jeleniogórskiej.

Żółty szlak Wysoki Kamień – Zakręt Śmierci

Jeśli słyszałeś kiedykolwiek o słynnym Zakręcie Śmierci w Szklarskiej Porębie i chciałbyś zobaczyć go na własne oczy – warto wybrać się na przechadzkę żółtym szlakiem rozpoczynającym się przy Wysokim Kamieniu.

Prowadzi on właśnie do Zakrętu Śmierci, następnie przez Piechowice, Jagniątków, Przesiekę i Borowice, docierając do Karpacza Górnego. Trasa niezwykle ciekawa i bezpieczna, prowadząca przez mniejsze miejscowości Kotliny Jelenigórskiej.

Żółty szlak do Kaplicy Św. Anny

Żółtym szlakiem dotrzeć możesz również do Kaplicy Świętej Anny. Wędrówka tą trasą pozwoli Ci dotrzeć do pięknego, zabytkowego Kościółka – jednego z najpiękniejszych w tej okolicy.

Spacer można rozpocząć w Sosnówce – tuż obok wielkiego, malowniczego zalewu z wodą pitną, następnie docierając do wspomnianej kapliczki na wzgórzu Grabowiec. Jest to niedaleko od Karpacza.

Pamiętaj by po dotarciu do celu, nabrać w usta wody z Dobrego Źródła i nie połykając, okrążyć kapliczkę 7 razy. Gwarantuje to szczęście w miłości!

Szlak niebieski na Przełęcz Okraj

Bardzo ciekawą alternatywą jest również szlak niebieski. Długi, jednak prowadzący przez bardzo ciekawe zakątki Karkonoszy.

Wędrówkę możesz rozpocząć przy Białym Jarze w Karpaczu, udając się na Samotnię, następnie przez Strzechę Akademicką, Strażnicę, Śląski Dom, Sowią Przełęcz, Skalny Stół i Przełęcz Okraj.

Decydując się na taką wycieczkę musisz być przygotowany na to, iż z reguły niebieskie, górskie szlaki oznaczają wymagające, długie trasy. Jednak nie musisz się zrażać – po drodze możesz zatrzymywać się w schroniskach górskich, gdzie odpoczniesz i nabierzesz sił do dalszej wędrówki.

Czarny szlak z Sosnówki do Sobieszowa

Jeśli interesuje Cię wędrówka mniej górzystymi, mniej wymagającymi fizycznie trasami, z pewnością powinien przypaść Ci do gustu czarny szlak, prowadzący z Sosnówki do Sobieszowa.

Po drodze uda Ci się odwiedzić zalew retencyjny Sosnówka, przepiękny Wodospad Podgórnej w Przesiece i historyczny Zamek Chojnik w Sobieszowie. Będzie to bardzo ciekawa trasa, w której oprócz samych malowniczych widoków i okoliczności przyrody – zobaczysz też jeden z najsłynniejszych i najstarszych zamków Kotliny Jeleniogórskiej.

Żółty szlak Biały Jar – Strzecha Akademicka

Kolejną alternatywą może okazać się także szlak żółty – prowadzący z Białego Jaru do Strzechy Akademickiej i z powrotem. Jest to stosunkowo krótka, ale bardzo interesująca turystycznie trasa.

Docierając do celu – do Strzechy Akademickiej będziesz mógł spokojnie odpocząć, zjeść coś lub nawet wykupić nocleg i dopiero drugiego dnia ruszyć w dalszą trasę.

Jak widzisz, Karkonosze to góry, w których odnajdziesz mnóstwo ciekawych tras szlak do pieszych wycieczek, dla każdego. Musisz jedynie realnie ocenić swoje siły i dobrze dobrać trasę, do swoich możliwości. Z pewnością wrócisz wtedy zadowolony i usatysfakcjonowany.