Turystyka w Karpaczu

Ile razy w swoim życiu odwiedziłem Karpacz? Dobre pytanie, bo to naprawdę trudno byłoby zliczyć. Jednak za każdym razem jestem zauroczony tym miasteczkiem jakbym przybył tu po raz pierwszy, za każdym razem odkrywam jakieś nowe, ciekawe miejsca i obserwuję jak fajnie rozwija się infrastruktura i sieć noclegowa.
Turyści w Karpaczu Karpacz noclegi
Mówi się, że Karpacz to baza wypadowa dla mieszkańców Wielkopolski – coś w tym jest, z racji swego położenia miłośnicy narciarskich szusów z Poznania i okolic mają tutaj najbliżej. Zimą rokrocznie odbywają się nawet Mistrzostwa Wielkopolski w narciarstwie alpejskim. Chociaż, oczywiście, na szlakach można spotkać turystów z różnych regionów, zwabionych urokiem Śnieżki.
Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy Karpacz pensjonaty
Masyw Śnieżki to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna w okolicy. W pogodny dzień dumnie spogląda z góry na zabudowania Karpacza. Kiedy pogoda nie dopisuje zazwyczaj chowa się za chmurami.
Trasy narciarskie w Karpaczu Karpacz wille
Życie narciarzy toczy się wokół dwóch stacji – otwartej w dwa tysiące jedenastym roku, z wyciągiem krzesełkowym Biały Jar oraz Kompleksu Narciarskiego Śnieżka z wyciągami na Kopę.
Biały Jar mieści się w Karpaczu Górnym, w okolicach potoku Łomnica, dolna stacja kolejki znajduje się tuż przy przystanku autobusowym o tej samej nazwie. Kanapa ma sześć miejsc, zimą jest ogrzewana, a w razie silnego wiatru, bądź opadów można się przykryć jaskrawą osłoną. Po wjeździe na górę mamy do wyboru cztery trasy zjazdowe, z czego główna i najdłuższa liczy sobie tysiąc sto metrów. Karpacz tanie noclegi
W Komplekscie Narciarskim Śnieżka znajduje się aż osiem wyciągów, włącznie z dziecięcym Byby Lift. Najdłuższy wyciąg z jednoosobowym krzesełkiem na Kopę o długości 2229 metra ma już ponad pięćdziesiąt lat! Wjazd zajmuje kwadrans. Mało osób wie, że w chwili otwarcia był najdłuższym wyciągiem krzesełkowym na świecie. Mimo modernizacji w 1990 roku, kiedy wymieniono wszystko oprócz peronów i podpór przy stacjach, upływ lat zrobił swoje i obecnie komfort podróżowania i bezpieczeństwo nie jest już jego mocną stroną. Karpacz pokoje do wynajęcia Ja wjeżdżałem turystycznie z małym dzieckiem i trochę trzęsły mi się nogi jak bujało fotelikiem. Równie słabo jest ze wsiadaniem – operator  musi często przyhamować całą machinę, bo na twarde krzesło wskakuje się w biegu. Wyobraźcie sobie starsze osoby! Od lat trwają starania wybudowania w tym miejscu nowoczesnej kolejki gondolowej, ale sprawa utknęła w martwym punkcie na skutek problemów z uzyskaniem pozwoleń i protestów ekologów. Lada moment wyciąg zostanie wpisany do rejestru zabytków i wówczas pozostanie na zawsze w krajobrazie tego miejsca. Kolejną ciekawostką jest fakt, że od momentu oddania do użytku, wyciąg ma tego samego kierownika – Zbigniewa Pawłowskiego i od jego imienia nosi od niedawna nazwę Zbyszek.