Polska – krótkie informacje

Polska, państwo leżące w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia państwa wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i 9. w Europie. Jest zamieszkana przez prawie 38,5 miliona ludzi (dane z roku 2014), zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a 6. w Unii Europejskiej. Polska sąsiaduje od północy z Rosją (z jej obwodem kaliningradzkim) i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego.Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji.

Polska po względem środowiska przyrodniczego jest wyjątkowo urozmaicona. Większą część północnej Polski oblewa Morze Bałtyckie, dalej w kierunku południowym rozciągają się: pojezierza i rozległe niziny. Na południu kraju z kolei występują obszary wyżynne i masywy górskie: Karpat i Sudetów zamykające południową granice Polski. W 2014 w rankingu Environmental Performance Index dotyczącym czystości i jakości środowiska naturalnego na świecie Polska uplasowała się na 30 miejscu.

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. W wyższych partiach Sudetów i Karpat występuje klimat górski. Latem temperatura waha się między 18°C a 30°C w zależności od regionu. Średnia temperatura waha się od 17°C na wybrzeżu do 19,3°C na Dolnym Śląsku i w okolicach Tarnowa. W okresie zimowym temperatura wynosi od około 0°C w Świnoujściu, –1°C na Nizinie Śląskiej, Ziemi Lubuskiej i wybrzeżu, –3°C w Warszawie do poniżej –5°C na Suwalszczyźnie. Średnia roczna temperatura waha się od ponad 9°C w okolicach Wrocławia, Legnicyi Zielonej Góry do około 6°C na Suwalszczyźnie. Roczne opady wynoszą około 600mm. Najniższe opady notuje się naKujawach, co związane jest z położeniem tego obszaru w cieniu opadowym pojezierzy; najwyższe – z wyjątkiem gór – notuje się na środkowej części wybrzeża i na Wyżynie Śląskiej.

Karpacz

Noclegi

Pensjonaty

Wille

Apartamenty