Gmina Ustrzyki Dolne

Ustrzyki dolne noclegi to jeden z największych i najpię- kniejszych regionów Podkarpacia a szczególnie Bieszczadów.

Niepowtarzalne krajobrazy, bliskość natury, spokój
i przestrzenie nie zakłócone obecnością człowieka przy- ciągają tu ludzi, którzy szukają uczucia swobody, relaksu i wypoczynku. A zimą także tych, którzy uwielbiają uprawianie sportów zimowych, bo znajdują tu do tego świetne warunki naturalne i nowoczesną infrastrukturę.

Stolica gminy – Ustrzyki Dolne to liczące 10 tys. mieszkańców miasto położone w południowo wschodniej części województwa podkarpackiego, siedziba lokalnych władz, ważny węzeł komunikacyjny.

Dzięki śródgórskiemu położeniu i klimatowi, który sprawia, że śnieg utrzymuje się na tutejszych stokach bardzo długo, panują tu znakomite warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i turystyki narciarskiej. W samych Ustrzykach Dolnych znajdują się nowoczesne (kolejka krzesełkowa, sztuczne dośnieżanie) i oświetlone stoki narciarskie – na Gromadzeniu, Laworcie i Małym Królu, dzięki którym miasto nazwane jest „Zimową Stolicą Podkarpacia”.

Na terenie gminy wyciągi narciarskie znajdują się jeszcze w Arłamowie i Ropience. Oprócz tras zjazdowych i snowbordowych istnieją w Ustrzykach Dolnych także trasy biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.

Stacja Narciarska Laworta
Ustrzyki Dolne to baza noclegowa składająca się z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, kwater prywatnych i gospodarstw agroturystycznych. Dla turystów przygotowano także krytą pływalnię o bardzo wysokim standardzie i wiele innych obiektów sportowych.

Na okolicznych wzgórzach wyznakowanych jest 25 kilometrów szlaków spacerowych, fragment górskiego niebieskiego szlaku granicznego, 100 kilometrów tras rowerowych oraz szlak Śladem Szwejka. W pobliżu miasta stadniny koni umożliwiają uprawianie turystyki konnej, zaś ukształtowanie terenu sprzyja turystyce rowerowej.

Niedaleko Ustrzyk Dolnych znajduje się Zalew Soliński stwarzający doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Solina stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa znajdują się na stokach gór okalających Ustrzyki Dolne.

Ustrzyki Dolne siedzibą Międzynarodowego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodo- wego wzorowo urządzonym Bieszczadzkim Muzeum Przyrodniczym . Kolejny atut gminy to międzynarodowe przejście graniczne na Ukrainę znajdujące się w odległym zaledwie o 9 km od Ustrzyk Dolnych Krościenku. Tamtędy bardzo łatwo dostać się do Lwowa i dalej na Ukrainę czy na Węgry.

Gmina Ustrzyki Dolne: Unikatowym XVIII- wiecznym zabytkiem jest Sanktuarium Maryjne w Jasieniu , w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Bieszczadzkiej.

Niedaleko Ustrzyk Dolnych znajduje się Zalew Soliński stwarzający doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Bardzo dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa znajdują się na stokach gór okalających Ustrzyki Dolne.

Widok ze szlaków spacrowych
Dużą część powierzchni gminy zajmują lasy. Jest to mieszany starodrzew stanowiący część ogromnego kompleksu leśnego ciągnącego się od Słowacji po Ukrainę, a zarazem element otaczającego miasto od północy i wschodu Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Bogactwem tego regionu jest unikatowa historia tych ziem z zachowaną bogatą architekturą Sakralna i innymi zabytkami. Unikatowym XVIII- wiecznym zabytkiem jest Sanktuarium Maryjne w Jasieniu , w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Podobnie zachwyt budzi piękna XVIII –wieczna cerkiew w stylu bojkowskim w Równi.