Polańczyk

Wieś wczasowo-uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Od 30 XII 1999 Polańczyk pokoje do wynajęcia jest siedzibą władz gminy Solina. Położony na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego.
Wyjątkowego uroku dodają okolicy dwa śródleśne zaporowe zbiorniki wodne na Sanie o urozmaiconej linii brzegowej, wciśnięte między strome, wyrastające wprost z wody wzgórza z rozlicznymi zatokami, fiordami i wyspami oraz wyjątkowo malowniczym otoczeniem.
Duża lesistość terenu o bogatej roślinności, gęsta sieć rzek i potoków górskich o barwie kryształu, a także odkryte widokowe wzniesienia i grzbiety górskie z rozległymi panoramami na okolice bieszczadzkich jezior nadają Polańczyk pensjonaty niepowtarzalnego uroku.
Polańczyk jest miejscowością uzdrowiskową, położoną w sercu Bieszczad na półwyspie Jeziora Solińskiego zwanego „Bieszczadzkim Morzem”. Jego położenie jest jednym z atutów czyniących tę miejscowość atrakcyjną pod względem krajobrazowym oraz klimatycznym. Wody zalewu złagodziły ostre górskie powietrze, dzięki czemu powstał specyficzny mikroklimat. Warunki klimatyczne oraz czystość powietrza to główne atuty tego terenu. Polańczyk agroturystyka
W Polańczyku lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto w 1974 natomiast status uzdrowiska posiada od 1999. Jest tu łącznie ponad tysiąc dwieście miejsc dla kuracjuszy. W odwiertach występują wody wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowo – bromkowe i jodkowe (nie eksploatowane). Polańczyk ma także bogatą bazę leczniczą. Leczy się tutaj m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece. Znajduje się tutaj wiele miejsc noclegowych i przystani żeglarskich. Miejscowość posiada dobrą bazę restauracyjną.
Źródełko w Polańczyku znajduje się u stóp wzniesienia, na którym stoi sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Przez wieki służyło mieszkańcom i pasterzom. Z czasem zapomniane, ponownie zostało odkryte w 2000 r. przez tutejszego proboszcza. Po przeprowadzeniu niezbędnych praz związanych z uporządkowaniem terenu wokół źródełka, ujęciem wody oraz jego zadaszeniem w 2007 r. podczas uroczystej mszy zostało poświęcone. Nad źródełkiem umieszczona została drewniana płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na drodze do źródełka umieszczone zostały: drewniana kapliczka z figurą Chrystusa Frasobliwego oraz murowana z drewnianą figurą świętego Franciszka.
W Polańczyku leczeniu podlegają schorzenia narządu ruchu pochodzenia ortopedyczno-urazowego, reumatoidalnego i neurologicznego oraz choroby dróg oddechowych.

Polańczyk noclegi to stara wieś, istniała już w 16. wieku. Nazwa wsi przyjęła się w 17. wieku od ówczesnych właścicieli – Polańskich.
W latach 1961-1968, kiedy powstał Zalew Soliński, Polańczyk zmienił się nie do poznania. Na półwyspie położonym po wschodniej stronie, otoczonym wodami Jeziora Solińskiego, zbudowano sanatoria, domy wczasowe, a i mieszkańcy zaczęli przekształcać swoje gospodarstwa w domy noclegowe dla turystów. Polańczyk domki do wynajęcia
Status uzdrowiska Polańczyk posiada od 1999 roku, ale lecznictwo uzdrowiskowe rozpoczęto dużo wcześniej, bo już na początku lat osiemdziesiątych 20- tego wieku. Jest tu grubo ponad tysiąc miejsc dla kuracjuszy. Miejscowość ma także bogatą bazę leczniczą. Posiada bardzo malowniczy krajobraz, piękne i atrakcyjne tereny wycieczkowe, dobrą bazę gastronomiczną. Są tu ponadto przystanie żeglarskie, wypożyczalnie łódek, rowerów i kajaków, można odbyć rejsy statkiem po Jeziorze Solińskim, a zimą dostępne są wyciągi narciarskie – po prostu nie można się tutaj nudzić.