Krościenko

Krościenko noclegi nad Dunajcem – wieś o charakterze turystyczno-wypoczynkowym w dolinie Dunajca i Krośnicy położona u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba Gminy Krościenko nad Dunajcem.
Krościenko nad Dunajcem uzyskało prawa miejskie w 1348 roku jako Crosno, z nadania króla Kazimierza III Wielkiego, a utraciło je w 1932 roku w wyniku spadku liczby mieszkańców[1].
W latach 1973–1982 było częścią, wraz z pobliską Szczawnicą, administracyjnie utworzonego miasta Szczawnica- noclegi Krościenko.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
Współcześnie miejscowość jest siedzibą gminy Krościenko nad Dunajcem – składa się z trzech sołectw: Krościenko-Centrum, Krościenko pokoje gościnne -Zawodzie i Kąty-Niwki.
Krościenko jest miejscowością turystyczną, doskonałą bazą wypadową do wycieczek w Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. W miasteczku znajduje się także jedna z końcowych przystani spływu Dunajcem.

Jedną z największych atrakcji turystycznych jest spływ Przełomem Dunajca na tratwach flisackich, kajakach lub pontonach. Dunajec powstaje z połączenia wód Białego i Czarnego Dunajca łączących się w okolicy Nowego Targu. Następnie rzeka płynie przez Pieniny, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, Pogórze Rożnowskie i Nizinę Nadwiślańską. W Pieninach tworzy malowniczy przełom na odcinku pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą, stanowiąc jednocześnie granicę państwową Polski i Słowacji. Według jednej z legend ludowych, przełom wyrąbał mieczem w skałach król Bolesław Chrobry, dając ujście rzece zalewającej wcześniej Podhale. Dunajec uchodzi do Wisły w okolicach Opatowca.

Dawniej spływ rozpoczynał się w Czorsztynie, jednak po zbudowaniu zapory na rzece jego trasę skrócono o 6,5 km, a przystań flisacką przeniesiono do Sromowców Wyżnych – Kątów. I stąd właśnie wyruszają tratwy flisaków. Spływ Dunajcem można ukończyć po 18 km w Szczawnicy lub pokonać 23-kilometrową odległość do Krościenka. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Krościenko pensjonaty

Źródła szczawy alkalicznej „Stefan”, „Michalina” i „Maria”
Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego
Kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku, przebudowany w stylu barokowym, polichromowany w XIV wieku, około 1490 i 1589 roku. W kościele chrzcielnica ufundowana przez króla Jana I Olbrachta z 1493 roku.
Nowy kościół parafialny pw. Dobrego Pasterza z grobem Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego
Kaplice i kapliczki, m.in.:
Kaplica Świętego Rocha z lat 1710–1723.
Kaplica Przemiemienia Pańskiego
Kapliczka św. Kingi
Stary dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka
Zabytkowe domy mieszczańskie na rynku Krościenko agroturystyka
Ośrodek narciarski Stajkowa-Ski na zboczu Stajkowej
Zamek Pieniński
5 pomników przyrody (drzewa i grupy drzew)