Grywałd

Grywałd noclegi wieś w Polsce znajdująca się w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, będąca sołectwem w gminie Krościenko noclegi nad Dunajcem. Grywałd to jedna z większych wsi gminy Krościenko nad Dunajcem, malowniczo położona w Gorcach u stóp Lubania. Główna jej część rozciąga się wzdłuż doliny Waskiego Potoku, uchodzącego do Krośnicy. Składa się z szeregu przysiółków wysoko położonych w Gorcach, a wśród nich Wybraństwo (670 m) i Wymyśle (690 m). Osłonięta od wiatru dolina sprawia, że Grywałd ma swój specyficzny mikroklimat, z dużą ilością słonecznych dni. Bliskość gór i czyste powietrze sprawiły że stał się miejscowością turystyczną, sporo tu miejsc noclegowych noclegi Krościenko.
Najważniejszym zabytkiem wsi jest zachowany w bardzo dobrym stanie drewniany kościół świętego Marcina, zbudowany na przełomie 15 i 16 wieku. Budowla ta o charakterystycznej dla gotyku podhalańskiego konstrukcji zrębowej została przebudowana w XVII wieku. Dobudowano wówczas wieżę, z nadwieszoną izbicą, oraz soboty wokół kościoła. Wewnątrz zachowała się piękna polichromia z roku 1618. W ołtarzu głównym uwagę zwraca późnogotycki tryptyk z początku 16 wieku. Przedstawia on postacie św. Marcina patrona kościoła, św. Anny Samotrzeciej oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Znajdował się tu także posąg Marii, zaliczany do grupy gotyckich Pięknych Madonn. Niestety podczas ostatniej wojny został zrabowany przez Niemców. W grywałdzkim kościółku znajduje się także wczesnobarokowy ołtarz boczny i posąg Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku Krościenko pokoje gościnne.
Grywałd występuje w dokumentach po raz pierwszy w roku 1330 jako Grünewald, czyli Zielony Las. Parafia tutejsza powstała przed rokiem 1330 i była fundacją królewską. Jej tradycje zdaniem historyków sięgają wieku XIII. Legenda mówi natomiast, że na miejscu dzisiejszej świątyni miała znajdować się pogańska gontyna. Na mocy przywileju króla Zygmunta III Wazy z roku 1591 sołtystwo wsi Grywałd otrzymała rodzina Grywałdzkich Krościenko agroturystyka.