Ełk

Ełk noclegi leży niemal w samym centrum Zielonych Płuc Polski. To jeden z najcenniejszych ekosystemów w kraju i w Europie. Można tutaj odpocząć od codziennego zgiełku wielkich miast i nacieszyć się unikatową różnorodnością przyrody – od lasów i jezior, przez równiny i doliny morenowe, aż po zielone pagórki.

Na tak zróżnicowanym terenie występuje wiele rzadkich gatunków zwierząt. Niemal wszędzie można podglądać ich życie z bliska. Podczas spaceru po lesie nikogo nie powinna dziwić obecność saren czy jeleni. W wodzie pluskają się okonie, płocie i szczupaki, na niebie można dostrzec dzikie kaczki i kormorany. Ełk noclegi nad jeziorem

Jednak turystom, szukających nietkniętej natury, rejon ełcki powinien się przede wszystkim kojarzyć z Krajną Bociana. Bociany zakładają gniazda wyłącznie na terenach nieskażonych, dlatego zamieszkując Pojezierze Ełckie, wystawiają mu certyfikat nieskazitelnej czystości środowiska naturalnego. Ekologiczne walory regionu potwierdzają licznie występujące tutaj białe lilie wodne. Ełk noclegi domki

Piękno mazurskiej przyrody można podziwiać na wiele różnych sposobów. Dla jednych niezapomnianym przeżyciem będzie podróż wąskotorową kolejką retro, dla innych – przejażdżka bryczką. Szczególnie godny polecenia jest lot paralotnią, podczas którego możemy zobaczyć panoramę miasta i okolic. Ełk noclegi pensjonaty

Ełk jako miasto proekologiczne został nagrodzony prestiżową nagrodą Forda, przyznaną za Ochronę Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego. Ełk pokoje do wynajęcia

Ełk, miasto wielu jezior, połączonych ze sobą rzekami i strumieniami jest wymarzonym miejscem dla ludzi kochających sporty wodne. Warto wybrać się na spacer łódką lub rowerem wodnym w kierunku jednej z wielu okolicznych wysepek. Wielbiciele turystyki kajakowej docenią z pewnością świetnie przygotowane szlaki tematyczne o różnym stopniu trudności.

Na kilku plażach czeka wyśmienita zabawa. Piłka siatkowa na gorącym piasku cieszy się dużym powodzeniem. Można nawet wziąć udział w turnieju o puchar Prezydenta Miasta. Kibiców sportowych z pewnością zainteresuje także przejażdżka na nartach wodnych czy skok na euro-bungy. Na baseniewww.mosir.elk.com.pl czeka wodny tor przeszkód oraz dostarczająca wiele radości zjeżdżalnia.

Zróżnicowanie terenu sprawia, że Ełk jest miastem chętnie odwiedzanym przez rowerzystów i pieszych. Dla wymagających znajdą się tu przeszkody w postaci powalonych drzew, stromych zjazdów z pagórków czy przeprawy przez wąskie, ale wartkie strumyczki. Inni będą rozkoszować się śpiewem ptaków nad głową i spokojną wycieczką po ścieżkach nad jeziorem.

Po długich wędrówkach warto wybrać się na kolacją. Restauracje położone są w centrum miasta, przy promenadzie tuż nad jeziorem. Płomienie świec odbijające się w lustrze wody tworzą niepowtarzalny nastrój. W takiej scenerii przyjdzie nam skosztować smakołyków lokalnej kuchni mazurskiej. Największym powodzeniem cieszą się: chłodnik, lin w śmietanie i miejscowy przysmak – kartacze.

Miasto położone jest na pojezierzu ełckim, niemalże dziewiczej krainie z lasami o słonecznych polanach i mrocznych zagajnikach z przezroczystymi jeziorami, czystymi rzekami i szemrzącymi strumykami rozlokowanymi między morenowymi pagórkami. Jest to idealne miejsce wypoczynku dla tych, którzy szukają spokoju dziewiczych, nieskażonych cywilizacją krajobrazów oraz tych preferujących aktywny wypoczynek na rowerze, w kajaku bądź na grzbiecie końskim. Wszystko to razem tworzy niepowtarzalny krajobraz i zachęca do pozostania tu na dłużej.

Sercem tej ziemi jest Ełk, malowniczo położony nad Jeziorem Ełckim i rzeką. Jaćwingowie – pierwsze na tych ziemiach plemię – założyli na ełckiej wyspie strażnicę. W późniejszych latach ówczesny komtur krzyżacki – Urlich von Jungingen – nadzorował prace przy wznoszeniu warownego zamku, którego fundamenty przetrwały do dzisiaj. To ów krzyżacki zamek dał początek późniejszemu miastu.

Turysta w Ełku na brak atrakcji narzekać nie może. W mieście jest plaża miejska na której możecie nie tylko kąpać i opalać się do woli, ale również wypożyczyć sprzęt wodny i podziwiać malowniczy brzeg miasta z powierzchni jeziora. Jeśli nie macie ochoty na plażowanie, polecamy spacer promenadą, która ciągnie się brzegiem jeziora Ełk. Jest tu spokój i cisza, zakłócana jedynie przez rozmawiających ludzi. Po jeziorze pływają ptaki, które łaszą się do spacerowiczów. Aż trudno uwierzyć, że tereny jak z bajki, znajdują się zaledwie dwie minuty drogi od głównej ulicy Ełku. Wiosną i latem jest tu pełno spragnionych ciekawych widoków, rowerzystów. Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż jazda rowerem brzegiem jezior, przez pola i lasy, pagórki i równiny.

Walory Ziemi Ełckiej doceniają wszyscy, którzy choć raz odwiedzili te tereny. Jeśli chcecie przekonać się o magii tego miejsca i dać się zaczarować urokowi miasta i okolic.