Czorsztyn

Czorsztyn noclegi to atrakcyjna miejscowość turystyczna usytuowana w zachodnim krańcu Pienin Czorsztyńskich. Miejscowość ta skupia zaledwie 350 rodowitych mieszkańców. Choć Czorsztyn jest administracyjną siedzibą gminy to wszystkie ważniejsze urzędy skupione zostały w pobliskiej wsi Maniowy.
Dzieje noclegi Czorsztyn
Dzieje tej miejscowości ściśle związane są z zamkiem czorsztyńskim. Osada powstała prawdopodobnie około XIV wieku i służyła znajdującej się powyżej niej warowni. W 1819 cały majątek znalazł się w posiadaniu rodziny Drohojewskich.  Od początku XX wieku rozwija w Czorsztynie bardzo intensywnie ruch turystyczny. Mniej więcej około 1925 roku rodzina Drohojewskich zainicjowała budowę letniskowego osiedla Nadzamcze, w którym szybko powstawały kolejne wille. W czasie okupacji niemieckiej w Czorsztynie mieścił się posterunek strzegący granicy. Wieś stanowiła także ważny punkt przerzutowy przez granicę, a silną placówkę niemiecką nękali partyzanci. W obozach oraz więzieniach zginęło aż 112 mieszkańców, z czego 72 Żydów.
Dzisiejszy Czorsztyn domki
Dzisiejszy Czorsztyn jest w zasadzie rozbudowanym w ostatnich latach letniskowym osiedlem zwanym Nadzamczem. Jednak kilkanaście lat temu centrum tej wsi usytuowane było nad rzeką Dunajec – w miejscu, gdzie dziś znajduje się sztuczny zalew.  Czorsztyn zamieszkują górale Pienińscy, u których wyraźnie dostrzegalne są wpływy Podhala oraz Spisza. Niestety dwór oraz ciekawe budynki pochodzące z XIX wieku uległy zniszczeniu w trakcie budowania zbiornika czorsztyńskiego. Rozebrano także pochodzące z początku XX wieku wille oraz pensjonaty. Kilkanaście ważnych obiektów przeniesiono do osady w Kluszkowcach.

Historia
Wieś Czorsztyn pokoje do wynajęcia (dawny niem. Zornsteyn (1395), Schorstein (1777) kamień gniewu), lokowana była na początku XIII wiekupodobnie jak pobliski Grywałd, Dursztyn, Frydman, Falsztyn, Rychwałd i inne przez osadników niemieckich sprowadzanych przez króla węgierskiego Andrzeja II.
W roku 1246 właścicielem zamku w Czorsztynie był Piotr Wydżga, szlachcic ziemi krakowskiej herbu Janina, następnie krzyżowiec, był on również właścicielem zamku Rytra, Łącka oraz zamku Lemiasz.
W okresie panowania króla Kazimierza III Wielkiego zamek ten został obwarowany murami.
Od XV wieku starostwo (m.in. własność Zawiszy Czarnego). Zamek spalony w 1433 r. przez husytów, następnie odbudowany. Ośrodek powstania chłopskiego Kostki Napierskiego w 1651, w latach 1768–1782 punkt oporu konfederatów barskich. Powolna degradacja zamku od pożaru w 1792 r.
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. W tym okresie został rozpoczęty i ostatecznie zrealizowany plan budowy zbiornika retencyjnego znanego obecnie jako Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński). Powstanie owego zbiornika zamknęło historię starego Czorsztyna mieszczącego się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego oraz rozpoczęło historię nowego Czorsztyn agroturystyka powstałego z rozbudowy Czorsztyna Nadzamcze.

Zabytki:
ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku w granicach rezerwatu krajobrazowego
kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku.